CİNSELLİK EVLİLİĞİN OLMAZSA OLMAZI MIDIR?

30.01.2020
2.513
CİNSELLİK EVLİLİĞİN OLMAZSA OLMAZI MIDIR?

Evlilik tek kişilik bir yaşamdan iki kişilik bir yaşama geçmek için verilmiş bir karar, atılmış bir adımdır. Sağlıklı ve nihayetinde evlilikle sonuçlanan bir birliktelik “biz” olabilmeyi başarmayı gerektirir.  

Peki ne demektir biz olmak?… 

Tamamıyla bir diğerinin hayatını ele geçirmek, özel hayatını bütünüyle kontrol altına almak, her an her paylaşımda birlikte olmak; kısacası bir diğerinin sahibi olmak mıdır?… Elbette hayır. Evlilik sevdiğiniz, güvendiğiniz, hayatı birlikte yaşamaktan keyif aldığınız insanla hayatı paylaşmak, doya doya yaşamaktır. Hayat arkadaşınızı seçer ve hayatınıza eşlik etmesini istersiniz. Eşlikte, İki kişi arasında en önemli paylaşımlardan biri de cinselliktir. Eşlerin birbirlerini cinsel anlamda arzulaması, cinsellikten keyif almaları yani sağlıklı bir cinsel yaşam evliliği ayakta tutar ve evliliğe dinamik bir yapı kazandırır. 

Evlilikte cinsel ilişkiyi ne çok fazla abartıp evliliğinizin  merkezi  yapmalısınız, ne de tamamen sıfırlamalısınız. Çünkü sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin temelinde cinsellik, cinselliğin temelinde ise sağlıklı ve mutlu bir ilişki yatmaktadır.  Bu nedenle cinsel ilişki yemek yemek, su içmek gibi bedensel, sevilmek ve değerli olmak gibi ruhsal bir ihtiyaç gibi görmek gerekiyor. Cinsellik aşık olunan veya sevilen biriyle mükemmel ve özel bir bağ oluşturmanın yanında birçok faydayı da beraberinden getiriyor. Öncelikle cinsel ilişki, var olan ilişkiyi rutin döngüsünden kurtarıp canlı tutabiliyor ve çiftin yorgunluğunu alıyor. Çünkü cinsel birleşme çifti birbirine bağlıyor, birbirlerine ne kadar aşık ve bağlı olduklarını gösterir ve onların stres ve zorlayıcı koşullara daha dayanıklı olmalarını sağlar. 

Özellikle sağlıklı ve genç bir çift için; cinselliğin olmaması çok ciddi sorunlar oluşturur. 
Eşlerden birinin yada her ikisinin de cinsel ihtiyaçlarını, evliliklerine olan sadakatlerini çiğneyerek başka kişilerde gidermeye çalışmaları bunun en başında gelir. 

İlişkilerin bitiş sebebi, ilişkide cinselliğin eksikliği, yeterli olmaması ya da aşırılığı olarak gösterilse de ilişkinin bitmesine genellikle daha derinlerde yatan sorunlar neden oluyor. Tıpkı aldatma gibi… Aldatma öncesi ilişkinin derinlerinde başlamış çeşitli sıkıntılar bulunuyor. Örneğin, vücudumuza bir virüs girdiği zaman kişide baş ağrısı veya mide bulantısı gibi çeşitli semptomlar görülüyor. Kişi eğer sadece baş ağrısını ortadan kaldırıcı bir müdahalede bulunursa, baş ağrısı geçse de virüs vücudunda kalmaya devam ediyor. Bir süre sonra da başka bir semptom olarak kendini gösterebiliyor. Cinsel hayattaki problemler de ilişkinin bitmesinde sadece bir semptom oluyor. 

Tek başına cinsellik bir evliliği ayakta tutmaz elbette; güvenmediğiniz, sevmediğiniz saygı duymadığınız bir eş ile tutkulu bir cinsellik yaşayamazsınız. Eğer kişi en zor zamanında eşinin şevkatine ihtiyaç duyuyorsa, ona dokunduğunda rahatlayabiliyorsa, sarıldığında güvende hissediyorsa, varlığıyla bütünleşip sorunları sevgi potasında eritebiliyorsa, eşine saygı duyup onu her anlamda yüceltiyorsa keza yine yanında değerli  hissediyorsa işte o zaman bu iki kişi tutkuyla birbirlerine dokunabilirler. O zaman cinsellik bu ilişkide doyuma ulaşır ve besleyici olur. Bütün bunlar kaybedilmişse tek başına cinsellik sadece bedene dokunmaktır ruha dokunmaz. Her durumda karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde sorunlar konuşulmalı, çözüm yolları birlikte değerlendirilmelidir. İki taraf iletişime önem verir ve her durumda uzlaşma ve anlaşma yoluna giderse evlilik hayatı gül bahçesi vaat eder. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Almak İçin Beni Arayabilirsiniz: