KONTROLSÜZ YEME DAVRANIŞI

26.01.2020
2.131
KONTROLSÜZ YEME DAVRANIŞI

Günümüzde süregelen kilo problemi yaşayan, kontrol edemediği sağlıksız yeme davranışlarından şikayet edenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu bağlamda değerlendirilmeye değer bulduğum konuda asıl önemli olan bu davranışın kaynağı ve neden çözümlenemediğidir. Artan toplum baskısı ve bedene yapılan yatırım insanlara güzel olmanın yolunun zayıf olmaktan geçtiği gibi bir düşünce aşılamaktadır. Dolayısıyla özellikle kadınları etkileyen bu algının getirdiği baskı bireylerin benlik saygısını, özgüvenlerini kaybetmelerine sebep olmakta, sosyal hayattan mesleki yaşama kadar uzanan pek çok yaşam alanında özgürlüklerini kısıtlamaktadır.  

Klinik değerlendirmede kilo almanın sebebi olarak hiçbir fiziksel bulguya rastlamamak problemin psikolojik kaynaklı olduğunun bir göstergesidir. Buna rağmen kişi kontrolsüz  ve sağlıksız yeme davranışının önüne geçememekte ve bu durum “yemenin önüne geçemiyorum”, “bir bakmışım bir sürü şey yemişim”, “ne vardı bu kadar yiyecek”gibi  kendilerini suçladıkları bir döngünün içine girmektedirler. Bu suçluluk duyguları onları bu davranıştan alıkoymamakla birlikte aksine daha çok yemek daha çok suçluluk şeklinde yaşamlarında var olmaya devam etmektedir. 

Kişinin aile içinde yaşadığı problemler, iş hayatının yüklediği sorumluluklar ve stres, toplum baskısı, depresif durumlar, mod bozuklukları, uyku düzensizliği gibi pek çok durumla baş etme yöntemidir kontrolsüz yemek yeme davranışı…   Açığa çıktığında kişiyi hoşnutsuz edecek her türlü duygu ve dürtülerin bastırıldığı bir gerçektir. Zaman zaman kaygı yaratan bu durumlarda kaygıyı azaltmak için aşırı yemek yeme davranışı sergileyebiliriz.  Eğer yemek yemeyi bir “içe alma”davranışı olarak düşünürsek hangi boşluğu yiyeceklerle dolduruyoruz ? sorusunu sorabiliriz kendimize.  Hangi durumlarda daha kontrolsüz yemek yiyoruz?, stres anında mı tam tersi mi?,  yemek yedikten sonra ne düşünüyorsunuz: mutluluk mu suçluluk mu? şeklinde bu davranışımız konusunda farkındalığımızı artırabiliriz.  

Hayat arkadaşınızdan ayrıldığınızda kendinizi bir çikolata havuzuna atmak istiyor olabilirsiniz ya da hevesle başladığınız birtakım olumsuz sebeplerle yarım kaldığında aklınızdan deli gibi yemek geçiyor olabilir. Bu ve benzeri sizin için olumsuz durumlarda gerçekten şu soruyu sormanız yararınıza olacaktır: Karnınız mı aç, ruhunuz mu?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Almak İçin Beni Arayabilirsiniz: